دستگاه بسته بندی چیست؟

بسته بندی یکی از عوامل ضروری بوده که جهت شناساندن و نگهداری محصولات از تولید تا مصرف نهایی نقش دارد. داشتن دانش و هنر استفاده از فناوری ها جهت نگهداری محصولات در حال حاضر با کمک دستگاه های بسته بندی آسان تر شده است. در این مقاله ضمن معرفی انواع دستگاه بسته بندی، به سوالات متداولی هنگام خرید آن پیش می آید نیز پرداخته شده است.شرکت ماشین سازی نیکاپایان کامجو تولید کننده انواع ماشین آلات بسته بندی اتوماتیک ، ساشه و …

شماره های تماس:

۰۹۱۲۰۶۰۴۱۲۷      ۰۹۱۹۳۶۶۸۱۱۲

شماره تماس از طریق واتس اپ:

۰۹۱۹۳۶۶۸۱۱۲

بسته بندی و اهداف آن

در سال ‌های اخیر برای محافظت از کالاها و ارائه هر چه بهتر آنها، از بسته ‌بندی استفاده می کنند که بسته بندی ها در زیبای ظاهری هم نقش داشته و سبب جلب نظر مشتریان می گردد. با پیشرفت فناوری و تکنولوژی، وضعیت بسته بندی در حال حاضر بسیار خوب بوده و از انواع متریال های مختلف جهت بسته بندی در طرح ها و شکل های گوناگون استفاده می شود.

مهم‌ترین اهدافی که بسته بندی ها به دنبال دارند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • محافظت فیزیکی از مواد درون بسته بندی و جلوگیری از لرزش، فشار و ضربه
 • محافظت در برابر نفوذ گرد و غبار، ورود اکسیژن، اشعه ماورای بنفش خورشید
 • امکان درج تمامی اطلاعات لازم بر روی بسته بندی ها مانند تاریخ تولید و انقضاء، ترکیبات مواد، نحوه استفاده و غیره
 • امکان بازاریابی سریع تر و بهتر با استفاده از بسته بندی های با طرح های گرافیکی زیبا
 • آسان تر شدن جابجایی و حمل و نقل در زمان توزیع و فروش

دستگاه بسته بندی چیست؟

دستگاه بسته بندی به ماشین آلاتی گفته می شود که جهت بسته بندی مواد خوراکی، حبوبات، خشکبار، کالاهای آرایشی و بهداشتی و موارد مختلف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر انواع دستگاه بسته بندی به دلیل اهمیت زیادی که دارند تولید شده‌ اند که هر کدام پارامترهای متفاوتی را با توجه به حوزه کاری مختلف دنبال می‌ کنند.

کلیه دستگاه های بسته بندی نقش مهمی در اقتصاد مدرن دارند و در زمینه بازاریابی و مارکتینگ با توجه به کیفیت بسته بندی ها می توان حضور پررنگ تری را به دست آورد.

تقسیم بندی کلی دستگاه های بسته بندی

در حال حاضر با پیشرفت های تکنولوژی انواع مختلفی از دستگاه و ماشین ‌آلات در حوزه بسته ‌بندی تولید شده اند که هر کدام به گونه ای می توانند نیاز تولیدکنندگان را برطرف نمایند. دسته بندی کلی دستگاه های بسته بندی بدین صورت است:

 1. دستگاه بسته بندی خانگی

این دستگاه ها از ابعاد کوچک تری برخوردار بوده و می توان در خانه، کارگاه و پارکینگ نیز از آنها استفاده نمود.

 1. دستگاه بسته بندی صنعتی

این دستگاه ها ابعاد بزرگی دارند و مناسب برای کارگاه های بزرگ بوده و حجم بیشتری از مواد را در دقیقه بسته بندی می کنند.

تقسیم بندی دستگاه های بسته بندی از لحاظ ساختار به عوامل زیادی ارتباط داشته که برخی از عوامل مهم در این تقسیم بندی ها شامل موارد ذیل هستند:

 • سایز دستگاه
 • توان تولید دستگاه ها
 • تعداد بسته بندی در هر دقیقه
 • حجم بسته بندی های آماده شده
 • ابعاد دستگاه ها از لحاظ طول و عرض
 • قابلیت های مختلف هر دستگاه

شرکت ماشین سازی نیکاپایان کامجو تولید کننده انواع ماشین آلات بسته بندی اتوماتیک ، ساشه و …

شماره های تماس:

۰۹۱۲۰۶۰۴۱۲۷      ۰۹۱۹۳۶۶۸۱۱۲

شماره تماس از طریق واتس اپ:

۰۹۱۹۳۶۶۸۱۱۲

بررسی انواع دستگاه بسته بندی

در حال حاضر که انواع دستگاه بسته بندی در رأس محصولات موجود در بازار بوده و تأثیر آن را در هر گوشه از بازارهای عرضه و فروش می توان دید، در تنوع بالایی تولید شده ‌اند.

از دستگاه های بسته بندی برای بسته بندی انواع مواد پودری، گرانولی، مایعات و سایر مواد دیگر به راحتی می توان استفاده کرد.

بسته بندی در انواع ظروف، کیسه های نایلونی و کاغذی، کارتن، جنس ها و متریال های مختلف با ظرفیت ‌های متنوع امکان پذیر می باشد.

تنوع دستگاه های بسته بندی بسیار گسترده است و برای هر نوع ماده غذایی چندین مدل دستگاه بسته بندی از لحاظ شکل، فرم و وزن وجود دارد.

در این بخش به بررسی برخی از پرکاربردترین انواع دستگاه بسته بندی می پردازیم:

دستگاه بسته بندی دو توزین اتومات و پدالی

این دستگاه با داشتن دو ترازو قدرت بسته بندی ۱۵ تا ۲۰ بسته در دقیقه را از وزن ۱۰ گرم تا ۲۰۰۰ گرم دارد. نوع بسته بندی این دستگاه به صورت بالشتی و پاکتی بوده و ابعاد بسته بندی از ۵ الی ۳۰ سانتیمتر در طول و 5 الی ۲۵ سانتیمتر در عرض می باشد.

دستگاه بسته بندی چهار توزین اتومات و پدالی

این دستگاه با داشتن چهار ترازو ظرفیت بالاتری برای بسته بندی مواد گرانولی داشته و امکان تغییر سایز در تمامی مدل های دستگاه توزین بر اساس نیاز مشتری امکان پذیر می باشد. این دستگاه قدرت توزین از ۱۰ گرم تا ۲۰۰۰ گرم را داشته و بسته بندی را با سرعت ۲۰ الی ۳۵ بسته در هر دقیقه انجام می دهد. ابعاد بسته بندی در این دستگاه نیز از ۵ الی ۳۰ سانتی متر در طول و 5 الی ۲۵  سانتیمتر در عرض است.

دستگاه بسته بندی ۱۰ توزین

دستگاه ۱۰ توزین با داشتن ۱۰ ترازو قابلیت بسته بندی تا حدود 50 بسته درهردقیقه را دارد و برای خطوط دستگاه بسته بندی صنعتی به کار می رود.

دستگاه بسته بندی پودری

از دستگاه بسته بندی پودری برای بسته بندی موادی مانند ادویه جات، شیر خشک و انواع مواد شیمیایی، قهوه و نسکافه و موارد دیگر استفاده می شود. از لفاف بسته بندی متالایز، سلفون صدفی، فویل آلومینیوم و موارد دیگر جهت بسته بندی از وزن ۱۰ گرم تا ۲۰۰۰ گرم به صورت بالشتی یا پاکتی استفاده می کنند.

دستگاه بسته بندی ساشه

دستگاه بسته بندی ساشه با کارکرد کاملا اتوماتیک و هوشمند جهت بسته بندی مواد غذایی، شیمیایی و دارویی به صورت محصولات تک نفره در مدل های سه طرف دوخت و چهار طرف دوخت کاربرد دارد. لفاف مورد استفاده در این دستگاه ها از سلفون صدفی، متالایز و فویل آلومینیوم و همچنین کاغذ لمینت شده بر اساس نوع محصولات انتخاب می گردد. البته دستگاه های بسته بندی ساشه بنا بر ماهیت مایع یا جامد بودن محصولات متفاوت است.

دستگاه بسته بندی حجمی و پیمانه ای

در این دستگاه برای مشخص کردن وزن مواد بسته ‌بندی شده از پیمانه استفاده می شود و بیشتر برای بسته بندی مواد گرانولی حجیم مانند پفک و پاپ کرن کاربرد دارد.

دستگاه بسته بندی زعفران

دستگاه بسته بندی زعفران می ‌تواند به صورت دقیق وزن زعفران را مشخص کرده و به بهترین نحو آن را بسته بندی نماید.

دستگاه بسته بندی سیل

دستگاه های بسته بندی سیل مناسب برای بسته بندی مواد غذایی در ظروف یکبار مصرف به شکل های مختلف به صورت با درب و بدون درب است و معمولاً از ظروفی با جنس پلی پروپیلن و پلی اتیلن برای بسته بندی استفاده می شود. با توجه به روش کار در دو دسته سیل القایی و دستگاه سیل حرارتی تولید می گردد. این دستگاه ها بیشتر در اماکنی مانند رستوران ها آزمایشگاه ها و بیمارستان ها و مواردی از این قبیل کاربرد دارد.

دستگاه بسته بندی خرما

با کمک این دستگاه بسته بندی خرما به شکل های مختلف به صورت ظروف یکبار مصرف با بسته های سلفونی امکان پذیر است.

دستگاه بسته بندی عسل

این دستگاه قابلیت بسته بندی عسل به صورت تک نفره در ظروف یکبار مصرف یا پاکت های سلفونی را داشته و به صورت اتومات و نیمه اتومات می ‌تواند پاکت ها را در وزن های مختلف پر کند.

دستگاه بسته بندی چای و دمنوش

در صورتی که قصد بسته بندی چای و دمنوش به صورت تی بگ را داشته باشید این دستگاه ها بهترین راه حل می باشند.

سوالات متداول در هنگام تهیه دستگاه بسته بندی

در هنگام تهیه دستگاه بسته بندی سوالات مختلفی برای مشتریان به وجود می آید که ممکن است موجب سردرگمی در انتخاب دستگاه مناسب گردد.

در این بخش به برخی از مهمترین سوالات متداول و پرتکرار پاسخ می دهیم تا در صورت نیاز بتوانید از پاسخ ها استفاده کنید.

از دستگاه های بسته بندی گرانول برای چه محصولاتی می توان استفاده کرد؟ از این دستگاه ها جهت بسته بندی انواع محصولات گرانولی مانند حبوبات، غلات و خشکبار استفاده می شود

بسته بندی محصولات خشکبار به چه شکل است؟ در این دستگاه ها و بسته بندی حبوبات و خشکبار به سه شکل بالشی، پاکتی و کاست دار صورت می ‌گیرد.

تفاوت دستگاه های بسته بندی خانگی و صنعتی چیست؟مهمترین تفاوت آنها از لحاظ سایز، وزن و سرعت عملکرد همچنین تعداد توزین ها می باشد.

برق مصرفی دستگاه های بسته بندی چگونه است؟دستگاه های بسته بندی مطابق نیاز و سفارش مشتری به دو صورت تک فاز و سه فاز طراحی و تولید می گردند.

جنس سلفون مورد استفاده در دستگاه ها چیست؟دستگاه ها از سلفون صدفی، متالایز و آلومینیوم و موارد دیگر استفاده می کنند.

قیمت دستگاه های بسته بندی چگونه محاسبه می شود؟قیمت دستگاه های بسته بندی به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و با توجه به ابعاد و اندازه، تعداد ترازوهای موجود بر روی آن، تولید به صورت سفارشی یا استاندارد و مواردی از این قبیل مشخص می گردد.

آیا وزن در دستگاه های بسته بندی توزین دار دقیق می باشد؟ دستگاه های توزین دار وزن را به صورت کاملا دقیق بر روی صفحه نمایش با کمترین خطا مشخص می کنند.

جنس بدنه دستگاه ها چگونه است؟ به طور معمول جنس بدنه دستگاه از استیل نگیر یا فولاد ضد زنگ می باشد که در مجاورت محیط‌ های مرطوب به هیچ عنوان دچار زنگ زدگی نمی گردد. شرکت ماشین سازی نیکاپایان کامجو تولید کننده انواع ماشین آلات بسته بندی اتوماتیک ، ساشه و …

شماره های تماس:

۰۹۱۲۰۶۰۴۱۲۷      ۰۹۱۹۳۶۶۸۱۱۲

شماره تماس از طریق واتس اپ:

۰۹۱۹۳۶۶۸۱۱۲

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.